LÁZEŇSKÝ DENÍK


V roce 2016 zaujala naši pozornost lázeňská zóna. V následujících dvou letech jsme se věnovali zkoumání a uměleckým intervencím jako byly celodenní slavnosti Vzbuďme Vary 2017: Lázeňská kulturní kůra nebo Probublávání (září 2018) a dalším tanečním nebo divadelním představením v prostorách karlovarských kolonád.

Tak vznikl i Lázeňský deník s podtitulem amatérský experiment s veřejným cítěním, projekt Ter Hadravové, PhD. 🙂


TEREZA HADRAVOVÁ A KOL. AUTOREK LÁZEŇSKÝ DENÍK, AMATÉRSKÝ EXPERIMENT S VEŘEJNÝM CÍTĚNÍM PDF VERZE

Část první: Svolávání

1.listopadu 2016

Milé dámy,

ráda bych vás v příštím roce požádala o spolupráci při realizaci jednoho projektu. Jak možná víte, před dvěma týdny jsme s kolegyní Terou Dvořákovou pořádaly debatu na téma Lázeňská zóna: skanzen pro turisty, nebo kulturní srdce Karlových Varů? Když jsme o tématu a možných otázkách a okruzích při přípravě přemýšlely, napadlo mě, že vlastně vím velmi málo o tom, jak lázeňskou zónu používají ostatní. Člověk má neustále tendenci zobecňovat svou vlastní zkušenost.

Napadlo mě proto udělat takový malý amatérský pokus o průzkum veřejného mínění, nebo spíš veřejného cítění, a to nikoli kvantitativní, ale kvalitativní. Nepůjde mi tedy o počet odpovědí, ale o jejich hloubku. Chtěla bych, aby výstup z toho byl veřejný – jakási výstava ve veřejném prostoru (ale bylo by to anonymizované – nebyla by u toho vaše jména, pokud byste tedy samy nechtěly). A teď oč jde a jak s tím souvisíte vy.

Chtěla bych vás poprosit, abyste si od 1. 1. 2017 do 30. 6. 2017 vedly Lázeňský deník, ve kterém byste zaznamenaly své výlety, výpravy, pochůzky či toulky lázeňským územím. Zajímaly by mě, pochopitelně, datum a účel cesty (alespoň obecně), ale také jak to tam na vás působilo, jestli jste si všimly něčeho zvláštního, jakou jste měly náladu… Kdybyste většinu cest do lázní podnikaly s dětmi, pak byste je klidně mohly zapojit
a svůj popis výpravy také doprovodit jejich kresbami.

Své instrukce bych ještě upřesnila a dodala vám k celé akci stejné sešity. Také bych vám vše pravidelně připomínala, abyste na to nezapomněly. Teď se spíš ptám: neobtěžovalo by vás to? U některých nevím, kde bydlíte – a pokud je to zrovna v lázeňské zóně, tak to by samozřejmě nefungovalo. Pokud naopak na území od Thermalu dál téměř nikdy nechodíte, tak to není na překážku: během půl roku se tam určitě párkrát ocitnete…

O tom, co s deníky nakonec udělám, ještě chci přemýšlet, ale zatím myslím, že bych z nich vybrala nějaké pasáže, zvětšila je či přepsala, a vyvěsila na panely na krátké výstavě během příštího festivalu Vzbuďme Vary (který se nejspíš odehraje právě v lázeňské zóně – ale to je zatím tajné). Možná bych to doplnila ještě jinak získanými výpověďmi, nějakým příběhem či kontextem. Prostě bych s tím nakládala velmi volně, ale vždy po dohodě s vámi.

Těším se na vaše reakce a přátelsky vás zdravím,
Tereza (Hadravová)

POKRAČOVÁNÍ ČÁST PRVNÍ SVOLÁVÁNÍ

ČÁST DRUHÁ: DENÍKY