LÁZEŇSKÝ DENÍK SVOLÁVÁNÍ (POKRAČOVÁNÍ)


1. prosince 2016

já su svolná…

3. ledna 2017

Vážení přátelé,

děkuji za vaši ochotu účastnit se experimentálního projektu Lázeňský deník, který organizuje iniciativa Vzbuďme Vary. Jako účastníci projektu budete v následujících měsících reflektovat své cesty do lázeňské zóny – popisovat okolnosti, které vás k cestě vedly, zaznamenávat své úvahy z / o prostoru zóny, zapisovat zvláštní setkání či postřehy. Délka či forma zápisků bude zcela na vás. Bližší informace a sešity, které budete moci pro lázeňský deník použít, bych vám ráda předala osobně.

Přijměte prosím pozvání na krátkou informační schůzku do drahovické pobočky Krajské knihovny. Představím vám zde kontext vzniku projektu a základní očekávání, seznámím vás s (velmi řídkými) pravidly hry a společně s vámi domluvím realizační strategii. Pokud se schůzky nebudete moci zúčastnit, nevadí – základní informace pošlu po schůzce emailem. Vaše účast není nutná, je však velmi vítaná.

Schůzka se uskuteční k prostoru knihovny v Lidické ulici 12. 1. 2017 v 18:00. Předpokládaná doba trvání schůzky je 30 minut. Prosím o zaslání vyjádření, zda se schůzky budete moci zúčastnit.

S přátelským pozdravem,

Tereza

14. ledna 2017

Vážení přátelé,

děkuji těm z vás, kteří dorazili na schůzku do knihovny. Pro vás ostatní posílám přehled nejdůležitějších informací, které vyplynuly z diskuze s přítomnými:

  1. deník začněte psát 15. 1.
  2. v psaní pokračujte do 15. 6.
  3. nezáleží na tom, zda z celého půl roku budete mít dva nebo tři záznamy, a nebo naopak záznamů sedmdesát – obojí má pro nás vypovídající hodnotu.
  4. prosíme o poctivost v zaznamenávání. I když se vám nebude chtít se rozepisovat (příliš krátká, nezajímavá, opakující se zkušenost…), napište do deníku alespoň datum, dobu strávenou v lázeňské zóně (LZ) a velmi zhruba účel cesty.
  5. Smyslem deníků má však být snaha o hledání či formulování vašeho vlastního vztahu k této části města – všímejte si toho, jak se v LZ cítíte, co se vám tam přihodilo, co vás při cestě územím napadlo, nač jste si vzpomněli, co byste případně chtěli změnit, co vám vadí, co vás těší atd. Nebojte se vlastní tvořivosti, můžete do záznamů kreslit, vlepovat nalezené vlepitelné předměty, fragmenty lázeňského světa…, fotografie… Můžete to psát společně s dětmi. Můžete psát básně či pamflety.
  6. I přesto, že záznamy budou deníkové, a tím pádem osobní a v plném smyslu vaše, prosíme o to, abyste se vyhnuli poznámkám, jež by bylo možné interpretovat jako vyjadřující nenávist vůči nějakému etniku, náboženství či národu. Reflektovat problém xenofobie, rasismu či národnostního napětí je možné, prosím jen o citlivý přístup a zřetelný odstup, jednoznačné osobní anti-xenofobní stanovisko.
  7. Výstupem z deníků bude společná výstava deníkových fragmentů ve veřejném prostoru – nejspíš zvětšených, umístěných na tabulích. Fragmenty budou anonymizované (pokud si explicitně nebude přát svůj výrok podepsat), vaše jména však budou uvedena mezi těmi, kdo se podíleli na realizaci výstavy (pokud si nebudete explicitně přát, aby vaše jméno zůstalo zcela nevyřčené). Podobu výstavy s vámi budu na konci srpna / začátku září konzultovat.
  8. Mám pro vás sešity! Můžetě – a nemusíte – je využít (klidně deník veďte po způsobu herbáře na oddělené listy, či zvolte jiný formát, jiný sešit, vlastní svázanou knihu…) Ti z vás, kteří sešit nemáte, mi prosím pošlete svou adresu, případně telefon – zkusila bych se s vámi domluvit na případném předání, nebo vám sešit zaslala poštou. (Do neděle se k vám asi nedostanou, ale snad během příštího týdne ano).
  9. Budu se vám v jednoměsíčních intervalech připomínat, abyste na zapisování nezapomněli.
  10. Celkem je vás deset.

Ještě jednou díky za vaši ochotu. Jsem velmi zvědavá, jakým způsobem se celá věc vyvine. Kdybyste chtěli cokoli probrat, prosím pište.

S pozdravem,

Tereza

15. února 2017

Milí zapisovatelé,

máme za sebou první měsíc psaní deníků! Mně se během tohoto času podařilo do LZ podívat třikrát. Při jedné z návštěv jsem ze zadního zamřížovaného okna domku, v němž sídlí SPLZAK, zahlédla pramen stékající po skále za Mlýnskou kolonádou. Pod povrchem to tam bublá, dere se to ven.

Ať vám jde psaní od ruky.

S pozdravem,

Tereza

PS: „Naskladnila“ jsem několik dalších sešitů. Pokud jste stále bez sešitu, napište, pošlete adresu.

1. března 2017

Dobry den, prosim Vas ja psani lazenskeho deniku opoustim, zaslechl sem na Vas ne uplne pekne veci kolem Vaseho cerpani penez na Vase kulturni akce, kulturni akce se delaji jinak, ale to nebudeme rozebirat, nashle.

10. dubna 2017

Milí lázenští zapisovatelé a zapisovatelky,

pokud se vám dosud nedařilo pronikat do hájemství lázní nikterak často a nebo jste se ze svých výprav vraceli bez touhy cokoli zapisovat, nezoufejte. Dlouhé dny svědčí psaní, slunce dlouhým vycházkám. V posledních dvou měsících našeho projektu jistě několik stran deníku popíšete!

Já jsem v uplynulém měsíci několikrát brousila kolem Kočičáka a bavila se představou urnového hřbitova podél stěn koryta zarostlé lanovky na Tři kříže. Tam jsem ostatně chodila častěji než do lázeňské zóny, vtiskávala si do paměti její strukturu, žilky ulic, střešní kopule, barevnost a statičnost. Příště se na Ottovu výšinu pokusím vyšplhat se sadou dceřiných voskovek a deníkem v kapse.

S přátelským pozdravem,

Tereza

18. června 2017

Milí tvůrci deníků,

před třemi dny, tj. 15. června, uplynula doba, kterou jsme si stanovili jako délku projektu „lázeňský deník“. Děkuji moc za vaši ochotu se do projektu pustit. Do lázeňské zóny se nyní můžete opět vydávat bez toho, aby vás někdo – totiž vy sami – neustále špehoval, sledoval, co děláte, jak se cítíte a o čem přemýšlíte.

Zaskočila jsem některé z vás? Nestihli jste zaznamenat svou poslední lázeňskou expedici? Neváhejte tak ještě učinit; nezapisujte však už žádné nové, po 15.6. nabyté zážitky. Ráda bych vás požádala o vrácení deníků do konce června nejpozději.

Nebyli jste při zapisování v uplynulých měsících úplně poctiví? Nebo jste do lázeňské zóny skoro vůbec nechodili? Váháte nyní, zdali má smysl vracet mi deník, který obsahuje jen jeden dva tři zápisy? Má! Budu vděčná za každou vaši řádku.

Jak deník vrátit? Můžete mi jej poslat poštou, můžete mi jej předat osobně a nebo jej zanechat v pobočce Krajské knihovny v Lidické ulici (tam, kde byla zahajovací schůzka).

Na konci prázdnin se vám opět ozvu a představím vám způsob, jakým budu s vašimi texty zacházet.

Těším se na ně,

Tereza

18. června 2017

Terko já tam byla jednou v tusculum a jednou v divadle a zápis nemám, ani nemám ten sešítek :((, promiň…

ČÁST DRUHÁ: DENÍKY